Jau gana ilgą laiką daugelį gyvulių privalu ženklinti tiek mūsų, tiek ir kaimyninėse šalyse. Todėl paskutiniu metu dėl to kyla pakankamai nedaug klausimų. Tiesa, tuo reikia pasirūpinti praktiškai iškart po gyvulio gimimo ir ypatingai bus svarbu registruoti visus jo pervežimus. Taip pat išsiskiria arklių ženklinimas, kam reikalinga ne įprasta žymė, bet mikroschema. O tuomet jau paženklinti gyvuliai privalu būti užregistruojami specialiame registre. Ką šiomis dienomis galima nesunkiai padaryti ne tik kreipiantis raštu, bet ir internetu. Ir būtent pastarasis variantas leidžia sutaupyti tikrai nemažai laiko. Kadangi visas procesas užtrunka vos kelias minutes. Taip pat svarbu žinoti, jog kiekvienos rūšies gyvuliai turi atskiras taisykles, kuriomis reikia vadovautis, norint vesti teisingą jų apskaitą. Tą reglamentuoja Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymas, su kuriuo vertėtų susipažinti praktiškai kiekvienam ūkininkui. Ypač, jeigu ši sritis yra nauja.
Skirtingi gyvuliai – skirtingos taisyklės
Jau nuo 2009 metų arklinių šeimos gyvūnai privalo būti ženklinami ne įprastai, tačiau mikroschemomis. Kas ūkininkams tikrai nėra naujiena. Lygiai kaip ir šiems gyvūnams privalomas specialus pasas, dėl kurio išdavimo reikia kreiptis. Tuo tarpu galviją pakanka paženklinti įprastais įsiuvais. Aišku, praktiškai visais atvejais bus svarbus ir gyvulių registravimas bei jų registro pildymas atliekant pervežimus. Tuo tarpu avys ir ožkos gali būti paženklintos per šešių mėnesių laikotarpį, tiesa, jeigu jos nėra kažkur išvežamos ar pervežamos. Kadangi pastaruoju atveju gali prireikti netgi specialaus ženklinimo mikroschemomis, jeigu tektų gyvuliams keliauti į kitas Europos sąjungos šalis. O kiaulės registruojamos bendrai bandomis, todėl jų žymėjimas kažkiek skiriasi. Taigi, nors iš esmės visiems gyvuliams taikomos panašios taisyklės, tačiau tiek jų ženklinimas, tiek ir informacijos registravimas gali skirtis priklausomai nuo konkrečios rūšies. Todėl jų augintojai turėtų pasidomėti aktualiausia informacija bei laikytis nustatytų taisyklių. Kadangi kitu atveju galima susidurti su įvairias nesklandumais, kurių tikrai vertėtų išvengti.
Ar galima tą daryti savarankiškai?
Tai labai priklauso nuo kiekvieno kompetencijų bei norų tuo užsiimti. Tačiau dažnu atveju gyvulių registravimas yra pačių ūkininkų bei jų savininkų reikalas, kuriuo jie turi savarankiškai pasirūpinti. Tuo labiau, kad dabar visos sistemos yra skaitmenizuotos, todėl pakanka užpildyti formą internete. O ir pats ženklinimas nereikalauja didelių žinių, kadangi pakanka įsigyti reikiamus įsagus arba mikroschemas, kurios privalomos arkliams, nors dabar yra naudojamos ir, pavyzdžiui, ožkoms žymėti. Taip pat visais šiais klausimais galima pasitarti su veterinarijos specialistais arba paieškoti informacijos internete. Ką paskutiniu metu daugelis ir daro. Kadangi būtent taip per kelias minutes galima atrasti atsakymą į praktiškai bet kurį rūpimą klausimą. Ir šis atvejis taip pat nebus jokia išimtis.