Paprastai žemės tyrimai yra atliekami dar tik renkantis sklypą statyboms arba jau projektavimo etape ir suteikia itin svarbios informacijos. Tyrimų metu galima gauti informacijos, kuria remiantis projektuotojai gali parinkti individualius sprendimus ir pritaikyti tiek statinį, tiek patį statybų procesą prie sklypo geologinių savybių. Tinkamiausių sprendimų ir technologijų parinkimas leidžia nemažai sutaupyti ir apsaugo nuo nemalonių bei brangiai kainuojančių problemų ateityje.
Kas yra žemės tyrimai?
Žemės tyrimais vadinami geologiniai ir grunto tyrimai. Remiantis įstatymu juos atlikti būtina ne visada, tačiau specialistai rekomenduoja šioje srityje netaupyti – tik žemės tyrimai gali apsaugoti nuo tokių netikėtumų kaip neleistinas namo nusėdimas ar skilinėjančios sienos.
Remiantis įstatymų reikalavimais, žemės tyrimų nebūtina atlikti statant tam tikrus gyvenamuosius namus, sodo namelius ir pagalbinius pastatus. Visgi tyrimais vis dažniau domisi sklypų savininkai, vis dažniau jie yra atliekami net ir statant nesudėtingus statinius. Rinkoje vystosi supratimas, kad žemės tyrimai yra būtini norint statyti efektyviai, kokybiškai ir užtikrinti statinio ilgaamžiškumą bei saugumą.
Žemės tyrimams atlikti yra naudojama speciali įranga ir įvairūs metodai. Priklausomai nuo individualių sklypo savybių, gali būti gręžiami gręžiniai, imami mėginiai, zonduojama, atliekama naudingųjų iškasenų paieška ir kt. Žemės tyrimai apima daugybę metodų, tačiau tinkamiausi yra pasirenkami pagal sklypo savybes. Tai patirties ir profesionalumo reikalaujanti sritis, todėl pasirinkite geologiniams tyrimams patikimą komandą.
Kaip žemės tyrimai atliekami?
Svarbu suprasti, kad žemės tyrimų paskirtis yra labai praktiška – jie suteiki projektuotojams svarbios informacijos apie žemės gelmę. Tik turėdami patikimą informaciją projektuotojai gali parinkti tinkamiausius sprendimus ir statybų metodus, užtikrinti saugų ir efektyvų statybų procesą. Galiausiai, tyrimų metu surinkta informacija yra svarbi ne tik statybų etape, bet ir pastatą jau eksploatuojant.
Žemės tyrimai yra gana griežtai reglamentuota sritis. Be to, šie tyrimai turi būti registruojami – neregistruoti tyrimai yra laikomi nelegaliais, todėl jų negalima naudoti kaip įrodymų ginčo atveju. Apskritai, žemės tyrimai yra glaudžiai susiję su dokumentacija: jų metu remiamasi statybų reglamentais, vertinamas ir rangos sutartis, pasirinkti techniniai sprendimai, statybų metodai ir kt. Tai sudėtingas procesas, kurio metu turi būti įvertinamas numatomas ilgalaikis poveikis geologininei sandarai, gruntui, jo mechaninėms ir fizikinėms savybėms.
Kada gali būti atliekami žemės tyrimai?
Rekomenduojama žemės tyrimus atlikti renkantis sklypą – kartais net gražus ir tvarkingas sklypas gali sukelti daugybę iššūkių. Sklypą reikėtų rinktis pagal planuojamą pastatą, tačiau praktikoje dažniausiai pirmiausiai pasirenkamas sklypas, o tik tada projektuojamas pastatas. Dėl šios priežasties žemės tyrimai dažnai yra atliekami vėlesniame etape, rengiant projektą.
Iš esmės grunto tyrimus galima atlikti bet kuriame statybų etape, tačiau būtina suvokti, kad kuo anksčiau jie bus atlikti, tuo vertingesnė bus jų metu gauta informacija – ja remiantis galima projektuoti visą statybų procesą. Be to, skirtinguose etapuose tyrimams gali būti panaudojami skirtingi metodai, todėl šie tyrimai yra gana universalūs.